Table For Two (Medium, Gold, 3 Color Dimmable LED with Remote Control) Chandelier
SKU
HL165-10001
Out of stock (Free Delivery)
Best of curves and celestial gold meet in our Table For Two chandelier. An expression in modernism, this geometric beauty is sure to lend a feminine flavour with its sinuous frame, matte gold finish and soft radiance. Layered with a silicone diffuser, this innovative design has a built-in LED with dimmable features that lets you create a setting that matches every mood. Make your patio guest-ready with this swoon-worthy design.
| Product Dimensions |
Overall Dimensions- Height: (Upto) 45" Diameter: 28" Frame Dimensions- Height: 13" Diameter: 28" Ceiling Plate Dimensions- Hight: 2" Diameter: 8" Chain Length: 30" (Adjustable) |
|---|---|
| Design | Round |
| Overall Dimension | D (71.2 cm) x H (114.3 cm) |
| Temperature | 3000K-6500K |
| Wattage | 14 Watts, 110 Watts |
| Cord Length (Inches) | 30" (Adjustable) |
| Color Temperature | Warm White, Cool White, Day Light |
| Holder & Plug Type | Built-In Dimmable LED |
| Package Contents | 1 Premium Dimmable LED Chandelier with Remote. |
| Bulb Provided | Include Built-In LED. |
| Product Material | Metal Body in Matte Gold with Silicone Diffuser. |
| Product Weight (KG) | 3.8 |
| Country Of Origin |
- Keep the dust bunnies away by using a soft cotton cloth for regular dusting.
- Wipe the surface using a mild cleaner and a soft cloth.
- Wipe the products with a dry cloth after cleaning it with the liquid cleaner.
- Avoid applying or spraying cleaners directly over the product.
- Be careful to remove any leftover residue on the metal surface.
- Use wood-friendly cleaners to wipe the wooden blades and surface.
- Please refrain from using chemicals, water, or wet cloths to clean the product. It is recommended to use only a dry microfiber cloth for wiping off dust particles..
- This product is intended for indoor use only. Please ensure it is used exclusively in indoor environments to maintain its quality and functionality.
















