Slipstream 3 Blades (132 cm Span, Black Finish Metal Body, Teak Wood Finish Solid Wood Blades) Ceiling Fan
SKU
CF26-10003
Our Slipstream series is designed for all seasons. Curvilinear design, teak wood blades and eye-catching veneer lines make this fan an irresistible catch. Layer your home in complementing tones of wood and black finish with this 3-blade design. Beautiful in every detail, Slipstream easily drifts you to your tropical holidays with its powerful craftsmanship, much like its name.
| Product Dimensions |
Overall Dimensions- Sweep Diameter: 52" Blade Dimensions- Blade Length: 27" Blade Width: 7.5" Ceiling Cup Dimensions- Height: 5.5" Diameter: 6" Rod Length: 5" and 10" |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Overall Dimension | D (132.1 cm) x H (50.8 cm) |
| Remote Enable | Yes |
| Home Automation Enable | No |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Sweep | 132 cm |
| Motor Type | BLDC Motor |
| Motor Wattage (Watts) | 50 |
| Motor Input Voltage | Input:220-240 V AC/ 50-60 Hz (DC Motor Fan with Controller) |
| Holder & Plug Type | Not Applicable |
| Remote Included | Included |
| Revolutions Per Minute (RPM) | 200 |
| Rod Length | 8 Inch and 12 Inch |
| Fan CFM | 280 |
| Package Contents | 1 Designer Ceiling Fan with Remote. |
| Motor Size (MM) | D 15.3 x H 5.8 cm |
| Blade Material | Teak Wood Finish Solid Wood Blades |
| Frame Material | Black Finish Metal Body |
| Fan Diffuser Materials | NA |
| Warnings | Please don't connect this Fan to a conventional regulator. This will damage the Fan Motor permanently and doing so will void the warranty. |
| Product Weight (KG) | 6 |
| Country Of Origin |
- Keep the dust bunnies away by using a soft cotton cloth for regular dusting.
- Wipe the surface using a mild cleaner and a soft cloth.
- Wipe the products with a dry cloth after cleaning it with the liquid cleaner.
- Avoid applying or spraying cleaners directly over the product.
- Be careful to remove any leftover residue on the metal surface.
- Use wood-friendly cleaners to wipe the wooden blades and surface.
- Please refrain from using chemicals, water, or wet cloths to clean the product. It is recommended to use only a dry microfiber cloth for wiping off dust particles..
- This product is intended for indoor use only. Please ensure it is used exclusively in indoor environments to maintain its quality and functionality.















