King's Cross (132 cm Span, Teak Finish Metal Body, Teak Finish ABS Blades) Dimmable LED With Remote Control Ceiling Fan
SKU
CF10-10002
Out of stock (Free Delivery)
Smooth in touch, textured in looks and finished in teak wood, our Kings Cross is naturally alluring. Re-imagine a home drenched in the organic palette with this remote-controlled design. An all-brown profile with five blades seamlessly branching across the central LED evokes a wholesome ambience - with streamlined features and rustic sensibility.
These fans have a built-in LED that allows you to switch between warm, natural or cool light to complement the changing need. Feel free to also adjust the brightness & dimness of the light with the ease of a remote.
| Product Dimensions |
Overall Dimensions- Sweep Diameter: 52" Blade Dimensions- Blade Length: 21.5" Blade Width: 6" Ceiling Cup Dimensions- Height: 5.5" Diameter: 6" Rod Length: 5" and 10" |
|---|---|
| Overall Dimension | D (132 cm) x H (61.9 cm) |
| Remote Enable | Yes |
| Home Automation Enable | No |
| Number of Blades | 5 |
| Blade Sweep | 132 cm |
| Motor Type | BLDC Motor |
| Motor Wattage (Watts) | 50 |
| Motor Input Voltage | Input:220-240 V AC/ 50-60 Hz (DC Motor Fan with Controller) |
| Holder & Plug Type | Not Applicable |
| No. of Bulb Holders | 3 Colour Dimmable LED |
| Special Features | Dimmable LED with Remote Control. |
| Bulb Wattage (Watts) | 40 |
| LED Temperature | 3000K-6500K |
| LED Colour | Warm White, Natural White, Cool White |
| Bulb Provided | Include Dimmable LED. |
| Remote Included | Included |
| Revolutions Per Minute (RPM) | 250 |
| Rod Length | 8 Inch and 12 Inch |
| Fan CFM | 280 |
| Package Contents | 1 Premium LED Ceiling Fan With Remote |
| Motor Size (MM) | D 15.3 x H 5.8 cm |
| Blade Material | Walnut Finish ABS Blades |
| Frame Material | Teak Finish Metal Body |
| Fan Diffuser Materials | Acrylic |
| Warnings | Please don't connect this Fan to a conventional regulator. This will damage the Fan Motor permanently and doing so will void the warranty. |
| Product Weight (KG) | 9.2 |
| Country Of Origin |
- Keep the dust bunnies away by using a soft cotton cloth for regular dusting.
- Wipe the surface using a mild cleaner and a soft cloth.
- Wipe the products with a dry cloth after cleaning it with the liquid cleaner.
- Avoid applying or spraying cleaners directly over the product.
- Be careful to remove any leftover residue on the metal surface.
- Use wood-friendly cleaners to wipe the wooden blades and surface.
- Please refrain from using chemicals, water, or wet cloths to clean the product. It is recommended to use only a dry microfiber cloth for wiping off dust particles..
- This product is intended for indoor use only. Please ensure it is used exclusively in indoor environments to maintain its quality and functionality.












