Start From Scratch (Large, Gold, Dimmable LED with Remote Control) Round Crystal Chandelier
SKU
HL138-10002
A dramatic evocation of a monsoon thunderstorm, this round chandelier flaunts the captivating beauty of crystals enveloping a matte gold frame. The epitome of celestial elegance, our Start From Scratch Series creates a halo of radiance when suspended in a living space - allowing the light to stream through unhindered. Detailings like the layering of clear and tinted glass crystals and the built-in LED cast a radiant glow. Mesmerising across varying geometric shapes or grand proportions, this round crystal chandelier is irresistibly versatile and available in different dimensions and silhouettes. This ravishing round gold and crystal chandelier is perfect for any and every part of your home.
| Product Dimensions |
Overall Dimensions- Height: (Upto) 79" Diameter: 31.5" Frame Dimensions- Height: 7" Diameter: 31.5" Ceiling Plate Dimensions- Height: 2" Diameter: 7" Wire Dimensions : Length: 70" (Adjustable) |
|---|---|
| Dimensions of Components |
Crystal Dimensions- Black Crystals: 24 & 20 Clear Crystals: 26 & 18 |
| Size | Large |
| Design | Round |
| Colour | Gold |
| Overall Dimension | D (80.1 cm) x H (200.7 cm) |
| Temperature | 3000K-6500K |
| Wattage | 20 Watts, 50 Watts |
| Cord Length (Inches) | 70" (Adjustable) |
| Color Temperature | Warm White, Cool White, Day Light |
| Holder & Plug Type | Built-In LED |
| Package Contents | 1 Premium Built-In LED Crystal Chandelier with Remote Control. |
| Bulb Provided | Include Built-In LED. |
| Product Material | Metal Frame in Gold Finish with Clear and Tinted Black Glass Crystals. |
| Product Weight (KG) | 21.3 |
| Country Of Origin |
- Keep the dust bunnies away by using a soft cotton cloth for regular dusting.
- Wipe the surface using a mild cleaner and a soft cloth.
- Wipe the products with a dry cloth after cleaning it with the liquid cleaner.
- Avoid applying or spraying cleaners directly over the product.
- Be careful to remove any leftover residue on the metal surface.
- Use wood-friendly cleaners to wipe the wooden blades and surface.
- Please refrain from using chemicals, water, or wet cloths to clean the product. It is recommended to use only a dry microfiber cloth for wiping off dust particles..
- This product is intended for indoor use only. Please ensure it is used exclusively in indoor environments to maintain its quality and functionality.

























