Oxford Street (140 cm Span, White Finish Metal Body, Glossy White ABS Blades) 3 Color Dimmable LED With Remote Control Ceiling Fan
SKU
CF10-10006
Blooming like a pinwheel flower, our Oxford Street ceiling fan is beautiful in white. Crafted for an airy and illuminated space, the sleek ABS blades rotate around a central canopy integrated with LED. With a simple design that ages gracefully, this fan is as popular as the Oxford Street.
These fans have a built-in LED that allows you to switch between warm, natural or cool light to complement the changing need. Feel free to also adjust the brightness & dimness of the light with the ease of a remote.
| Product Dimensions |
Overall Dimensions- Sweep Diameter: 55" Blade Dimensions- Blade Length: 25" Blade Width: 6" Ceiling Cup Dimensions- Height: 5.5" Diameter: 6" Rod Length: 5" & 10" |
|---|---|
| Overall Dimension | D (140 cm) x H (57.1 cm) |
| Remote Enable | Yes |
| Home Automation Enable | No |
| Number of Blades | 5 |
| Blade Sweep | 122 cm |
| Motor Type | BLDC Motor |
| Motor Wattage (Watts) | 42 |
| Motor Input Voltage | Input:220-240 V AC/ 50-60 Hz (DC Motor Fan with Controller) |
| Holder & Plug Type | Not Applicable |
| No. of Bulb Holders | 3 Colour Dimmable LED |
| Special Features | 3 Colour Dimmable LED with Remote Control. |
| Bulb Wattage (Watts) | 5 |
| LED Temperature | 3000K-6500K |
| LED Colour | Warm White, Natural White, Cool White |
| Bulb Provided | Include 3 Colour Dimmable LED. |
| Remote Included | Included |
| Revolutions Per Minute (RPM) | 250 |
| Rod Length | 8 Inch and 12 Inch |
| Fan CFM | 235 |
| Package Contents | 1 Premium Designer Ceiling Fan with Remote. |
| Motor Size (MM) | D 15.3 x H 5.8 cm |
| Blade Material | White Finish ABS Blades |
| Frame Material | White Finish Metal Body |
| Fan Diffuser Materials | Acrylic |
| Warnings | Please don't connect this Fan to a conventional regulator. This will damage the Fan Motor permanently and doing so will void the warranty. |
| Product Weight (KG) | 9 |
| Country Of Origin |
- Keep the dust bunnies away by using a soft cotton cloth for regular dusting.
- Wipe the surface using a mild cleaner and a soft cloth.
- Wipe the products with a dry cloth after cleaning it with the liquid cleaner.
- Avoid applying or spraying cleaners directly over the product.
- Be careful to remove any leftover residue on the metal surface.
- Use wood-friendly cleaners to wipe the wooden blades and surface.
- Please refrain from using chemicals, water, or wet cloths to clean the product. It is recommended to use only a dry microfiber cloth for wiping off dust particles..
- This product is intended for indoor use only. Please ensure it is used exclusively in indoor environments to maintain its quality and functionality.
















