Norma- 5W White (3000k, 120° Beam Angle) Recessed LED PC Downlighter
SKU
DL02-10446
.
| Overall Dimension | D (11 cm) x H (4.5 cm) |
|---|---|
| Cut-Out Dimensions | Diameter: 7.2 cm |
| Wattage Available | 5 Watts |
| Product Colors | White |
| Dimmer Option | Non-Dimmable |
| Reflector Colors | White |
| Beam Angles | 120 |
| Color of the Light | Warm White |
| Body Color | White |
| Reflector Color | White |
| Downlight Wattage | 5W |
| Rated Voltage | 100-300 VAC |
| Downlight Lumens | 85Lm/W |
| Downlight Total Harmonic Distortion | <20% |
| Downlight Beam Angle | 120° |
| Downlight CCT | 3000K |
| Downlight Efficiency | >85% |
| Downlight IP Rating | IP20 |
| Downlight CRI | >90% |
| Downlight PF | >0.9 |
| Housing Type | Polycarbonate |
| Downlight Mounting Type | Recessed |
| Downlight LED Brand | Bridgelux |
| Special Features | Junction Box Based LED Light |
| Package Contents | 1 Premium Built-In LED COB Downlight With Driver. |
| Product Weight (KG) | 0.61 |
| Country Of Origin |
- Keep the dust bunnies away by using a soft cotton cloth for regular dusting.
- Wipe the surface using a mild cleaner and a soft cloth.
- Wipe the products with a dry cloth after cleaning it with the liquid cleaner.
- Avoid applying or spraying cleaners directly over the product.
- Be careful to remove any leftover residue on the metal surface.
- Use wood-friendly cleaners to wipe the wooden blades and surface.
- Please refrain from using chemicals, water, or wet cloths to clean the product. It is recommended to use only a dry microfiber cloth for wiping off dust particles..
- This product is intended for indoor use only. Please ensure it is used exclusively in indoor environments to maintain its quality and functionality.









