Lyra- 6W White (4000K, 120° Beam Angle) Round Recessed LED PC Backlit Panel Downlight
SKU
DL01-10677
| Overall Dimension | D (11.5 cm) x H (3.5 cm) |
|---|---|
| Cut-Out Dimensions | Diameter: 10.0 cm |
| Wattage Available | 6 Watts |
| Product Colors | White |
| Beam Angles | 120 |
| Color of the Light | Natural White |
| Body Color | White |
| Downlight Wattage | 6W |
| Rated Voltage | 220-240 VAC |
| Downlight Lumens | 100Lm/W |
| Downlight Total Harmonic Distortion | <20% |
| Downlight Beam Angle | 120° |
| Downlight CCT | 4000K |
| Downlight Efficiency | >85% |
| Downlight IP Rating | IP20 |
| Downlight CRI | >80% |
| Downlight PF | >0.9 |
| Housing Type | Polycarbonate |
| Downlight Mounting Type | Recessed |
| Downlight LED Brand | Bridgelux |
| Special Features | Recessed LED PC Panel Backlit |
| Package Contents | 1 Premium Built-In LED PC Panel Backlit. |
| Product Weight (KG) | 0.80 |
| Country Of Origin |
- Keep the dust bunnies away by using a soft cotton cloth for regular dusting.
- Wipe the surface using a mild cleaner and a soft cloth.
- Wipe the products with a dry cloth after cleaning it with the liquid cleaner.
- Avoid applying or spraying cleaners directly over the product.
- Be careful to remove any leftover residue on the metal surface.
- Use wood-friendly cleaners to wipe the wooden blades and surface.
- Please refrain from using chemicals, water, or wet cloths to clean the product. It is recommended to use only a dry microfiber cloth for wiping off dust particles..
- This product is intended for indoor use only. Please ensure it is used exclusively in indoor environments to maintain its quality and functionality.





