Altair- 24W Black, Chrome (4000K, 36° Beam Angle) PC Body Recess LED COB Downlights
SKU
DL02-10352
Sleek and minimal, Lyra delivers uniform illumination with a refined backlit design. Perfectly recessed for a seamless look, it combines energy efficiency with timeless elegance, enhancing modern interiors with effortless sophistication.
| Overall Dimension | D (14.7 cm) x H (6.7 cm) |
|---|---|
| Cut-Out Dimensions | Diameter: 13.4 cm |
| Wattage Available | 24 Watts |
| Product Colors | Black |
| Design | Solo |
| Dimmer Option | Non-Dimmable |
| Reflector Colors | Chrome |
| Beam Angles | 36 |
| Color of the Light | Natural White |
| Body Color | Black |
| Reflector Color | Chrome |
| Downlight Wattage | 24W |
| Rated Voltage | 220-240 VAC |
| Downlight Lumens | 90Lm/W |
| Downlight Total Harmonic Distortion | <20% |
| Downlight Beam Angle | 36° |
| Downlight CCT | 4000K |
| Downlight Efficiency | 85% |
| Downlight IP Rating | IP20 |
| Downlight CRI | >80% |
| Downlight PF | >0.9 |
| Housing Type | Aluminium Die-Cast |
| Downlight Mounting Type | Recessed |
| Downlight LED Brand | Bridgelux |
| Special Features | PC Body Tiltable COB |
| Package Contents | 1 Premium LED Panel COB Downlights. |
| Product Weight (KG) | 0.114 |
| Country Of Origin |
- Keep the dust bunnies away by using a soft cotton cloth for regular dusting.
- Wipe the surface using a mild cleaner and a soft cloth.
- Wipe the products with a dry cloth after cleaning it with the liquid cleaner.
- Avoid applying or spraying cleaners directly over the product.
- Be careful to remove any leftover residue on the metal surface.
- Use wood-friendly cleaners to wipe the wooden blades and surface.
- Please refrain from using chemicals, water, or wet cloths to clean the product. It is recommended to use only a dry microfiber cloth for wiping off dust particles..
- This product is intended for indoor use only. Please ensure it is used exclusively in indoor environments to maintain its quality and functionality.










